Gebelikte 2.ay – Ay ay gebelik

Bebekte görülen değişimler.Bebeğiniz artık her geçen gün büyümekte ve değişikliklere uğramaktadır. Bu ayda bebeğinizin hücreleri farklılıklar göstermekte ve yeni işlevler sergilemektedir. Hücrelerde görülen bu özel durum farklılaşma olarak tanımlanmaktadır. İnsanın değişik türdeki hücrelerinin oluşabilmesi için farklılaşma oldukça önemlidir. Farklılaşma ile beraber birçok değişiklik oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bebeğin dış görünümünü tamamlayacak ana hatlardır.

Gebeliğin 5. Haftası: bebeğiniz artık bir embriyo olarak büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bu hafta itibari ile vücudunda ana hatlar ve vücut yapısı oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin kalp hareketlerinin ultrason muayenesi ile izlenmesi mümkündür. Bu haftada dolaşım fonksiyonları başlar, iç organlardan mesane, akciğer ve bağırsaklar gelişmeye başlar.

Peki, anne adayında ne gibi değişimler vardır; artık kendinizde bir takım değişiklikler hissedebilirsiniz. Bu hissettiğiniz değişimler gebelik hormonlarının etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Bu haftada mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz. bebeğinin büyümesi ile ilişkili idrar torbasında baskı oluşacağından dolayı sık aralıklarla idrara çıkma hissi oluşabilir.

Gebeliğin 6. Haftası: bu haftada mucize yolculuk hızla devam etmektedir. Bebek tüm hızıyla büyümek için çaba gösteriyor. Bebeğiniz yaklaşık 3 kat daha büyüktür. Temel Yüz yapısı belirginleşmeye başlamıştır. Kafa bölgesi vücuda göre daha büyüktür. Bebeğiniz bu haftada ortalama olarak 3 mm kadardır.

Peki, anne adayında ne gibi değişimler vardır; içinde büyüttüğü yavru son hızla gelişimine devam etmektedir. Artık sizde gebeliğiniz farkına varmış durumdasınız. Eğer aşırı bulantı ve kusma yaşıyorsanız bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bulantı ve kusma sonucu ciddi oranda sıvı kaybı yaşanabilir. Sıvı kaybına destek olmak için damar yolundan serum takviyesi yapılabilir. Aşırı kusma nedeni ile birkaç kilo kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak endişelenmeye gerek yoktur. Kusma şikâyetiniz geçtiği zaman her şey normale dönecektir.

Gebeliğin 7. Haftası: bebeğinizin kafa yapısı vücuduna göre biraz daha iridir. Yüzü artık neredeyse seçilmektedir. Bebek ortalama bir zeytin tanesi kadardır. Kulak ve göz yapısı oluşmaya başlamıştır. Derisi son derece incedir. Ayrıca artık tiroit bezleri de gelişmeye başlamıştır. Ultrason muayenesi ile bebeğinizin kalp atışlarını artık duyabilirsiniz. Bebeğinizin bu hafta ortalama boy uzunluğu 10 mm, ağırlığı ise 1 gr kadardır.

Peki, anne adayında ne gibi değişimler vardır; bu hafta göğüsleriniz oldukça gergindir, göğüs uçları artık daha belli ve hassas bir hal almıştır. Gebelik hormonları nedeni ile tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Henüz dışarıdan gebe olduğunuz fark edilmemektedir. Eğer gebeliğiniz normal seyrediyorsa 1 – 2 kilo kadar almış olabilirsiniz.

Gebeliğin 8. Haftası: bebekte oldukça hızlı bir büyüme fark edilecektir. Bu hafta da kafa ve beyin yapısında büyüme olacaktır. Artık bebeğin göz kapakları da belirginleşmiştir. Aynı zamanda burun ve omurilikte de gelişmeler vardır. Dişler için çalışmalar başlamıştır. Artık bebeğin kalbi de hızlı bir şekilde atmaya başlamıştır. Bebeğin 1 dakikada yaklaşık olarak 150 defa kalp atımı gerçekleşir. 8. Hafta itibari ile artık böbrekler de oluşmaya başlamıştır.

Peki, anne adayında ne gibi değişimler vardır; artık aşerme başlamıştır. Belki daha önce hiç sevmediğiniz bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyabilirsiniz. Ayrıca çok severek yediğiniz bir yiyecekten de tiksinebilirsiniz. Bu haftada cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yüzünüzde akne ve çillenme gibi cilt problemleri oluşabilir. Fiziksel olarak değişimler hızla devam etmektedir. Bel bölgesi eskisinden daha kalındır. Bu aralar bedeninizde taşıdığınız bebeğinizin daha rahat etmesi için dar kıyafetler uzak durmalısınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir