Gebelikte 3.ay – Ay ay gebelik

Bebekte görülen değişimler. 9. hafta gebelik: artık minik yavrunun ayak ve elleri daha belirgindir. Parmak uçları bile belirginleşmeye başlamıştır. Ultrason muayenesinde bebeğin hareket ettiği fark edilebilir. Fakat anne adayı bebeğin hareketlerini henüz fark edememektedir. Miniğin o ufacık burnunun delikleri artık belli olmuştur. Bu haftada bebek ilk idrarını üretecektir. Bebeğin ağırlığı bu haftada ortalama olarak 3 gr civarında, uzunluğu ise 18 mm kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler vardır; bu haftada ikinci adet döneminiz de gecikmiştir. Henüz dışarıdan gebe olduğunuz fark edilmemektedir. Mide bulantıları ve kusmalar hala devam ediyor olabilir. İlaveten hazımsızlık ile alakalı yakınmalar da başlayabilir. Mide yanması yaşayabilirsiniz.  Göğüsleriniz de eskiye göre daha hassastır.

10. hafta gebelik: en tehlikeli dönem geride kalmıştır. Anne bedeninde yolculuğuna devam eden bebek artık insan görünümündedir. Gözleri kapalıdır. Ancak kalp oldukça gelişmiştir. Ayaklar ve dizler artık daha belirgindir. Aynı zamanda hem ayak hem de el tırnakları daha belirgindir. Bebeğin bu haftada boy uzunluğu yaklaşık olarak 3 – 4 cm, ağılığı ise 5 gr. civarındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler vardır; henüz gebeliğiniz dışarıdan fark edilecek kadar belirgin değildir. Karnınızda hafif bir büyüme olmuştur. Belki eski kıyafetlerinizi giymekte zorlanıyorsunuzdur. Bu nedenle daha rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Oldukça duygusallaştınız. Ruh haliniz de sürekli gel – gitler yaşayabilirsiniz.

Dişleriniz son derece hassaslaşmış olabilir. Diş ati kanaması ve diş ağrıları yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin 11. Haftası: bebek en kritik dönemini geride bırakmıştır. Bu haftada da beyin hızla gelişmeye devam etmektedir. Artık ayak ve el parmakları birbirinden ayrılmaya başlayacaktır. Bebeğin kafa yapısı yine vücuduna göre oldukça büyük. Henüz gözleri açık değildir. Bebek artık idrar üretmeye başladığı için ve bu üretim amniyon sıvısına karışacağı için amniyon sıvısında artış olacaktır. Bebeğin cinsiyet organları henüz gelişmektedir. Bu nedenle cinsiyetinin kız mı erkek mi olduğu belli değildir. Bebek gelişmeye devam ettikçe besin gereksinimi de artmaktadır. Bu haftalar tarama testleri için en uygun zamandır. Bebeğin ortalama uzunluğu 5 cm. ağırlığı ise yaklaşık 7 gr kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler vardır; rahim artık daha bir büyüktür. Ancak bulantı ve kusmalarınız bir nebze de olsun azalmaya başlayacaktır. Aynı zamanda bulantıların azalması ile beraber iştah patlaması yaşayabilirsiniz.

Bu dönemde birçok besine karşı aşırı istek duyabilirsiniz. Hazımsızlık şikâyetleriniz artabilir. Bu nedenle ağır yemeklerden kaçınmalı, bol lifli gıdalar ile beslenmeli ve su tüketimini ihmal etmemelisiniz. Ayrıca fiziksel aktivite olarak yürüyüş sizin için de bebeğiniz için de oldukça faydalı olacaktır.

Gebeliğin 12. Haftası: anne karnındaki bebeğin dişleri için yerler oluşmaya başlamıştır. Bebeğin ultrason takibinde yüzü belirgin olarak görülecektir. Bu hafta bebek idrarını yapmakta ve amniyon sıvısından içmektedir. Yüz bölgesinin iç taraflarında kıl kökleri için alanlar oluşmaya başlamıştır. Bağırsak işlevlerini yavaş yavaş yerine getirmekte ve tam olarak yerine konumlanmıştır. Cinsiyet organlarında ayrım gerçekleşebilir. Bebeğin cinsiyetine göre organları artık belli olmaya başlamıştır. Bebek bu haftalarda yaklaşık olarak 7 cm uzunluğunda ve 12 gr ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; artık en sıkıntılı süreç geride kalmıştır. Bulantı ve kusmalar azalmıştır. Bu haftalarda hızla kilo alımları devam etmektedir. Ancak gebeliğin kaçınılmaz şikâyetlerinden olan baş ağrısı ve baş dönmesi yaşanabilir. Artık bebek neredeyse yerine tam olarak tutunmuştur ve düşme tehlikesi yok denecek kadar azdır. Bu haftalar tarama testleri için en uygun zamanlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir