Gebelikte 4.ay – Ay ay gebelik

Gebeliğin 13. Haftası: yolculuğu büyük hızla devam eden bebek de hızla büyümeye devam etmektedir. Neredeyse bir elma büyüklüğündedir. Bebeğin bacakları kollarından daha uzundur. Bebeğin derisi bu haftalarda çok ince ve kırmızıdır. Tüm organları neredeyse oluşmuştur. Bu haftalardan itibaren oluşan organlar gelişmeye devam edecektir. Ultrason muayenesinde bebeğin tam şeklini aldığı görülecektir. Miniğin kulakları da tam olarak belirginleşmiştir. Parmakları oluşmuş ve parmağını emmeye başlamıştır. Artık bebeğin cinsiyet ayrımı da yapılmaktadır. Ancak ultrason muayenesi ile cinsiyetini öğrenmek için henüz erkendir. Bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için biraz daha sabretmelisiniz. Anne bu haftalarda artık beslenmesine daha dikkat etmelidir. çünkü bebek anne sayesinde beslenebilmektedir. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 8 cm. uzunluğunda ve 20 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; anne artık bulantı sorununu geride bırakmış ve oldukça rahatlamıştır. Çok nadir de olsa gebelik tamamlanana kadar bulantı yaşayan anne adayları da vardır. Bu haftalarda kendinizi fazla yormamalı ve fırsat buldukça dinlenmelisiniz. Beslenmenize de ayrıca dikkat etmelisiniz. Bebeğin bütün organları oluşmuştur. Ancak gelişimini tamamlayabilmesi için sizin çok daha iyi beslenmeniz gerekecektir. Bu haftalarda karnınızda gerginlik ve kasık ağrısı yakınmalarınız olabilir.

Gebeliğin 14. Haftası: anne karnında gelişimine devam eden bebek bu hafta kafasını daha dik tutabilir. Artık parmakları ve elleri gelişmiştir. Parmak izi bile vardır. kol ve el hareketleri artmıştır. Vücudu tüylerle kaplıdır ve derisi son derece narindir. Bütün gereksinimini aneden karşılamaktadır. Bu nedenle anne beslenme alışkanlığına dikkat etmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 8 cm. uzunluğunda ve 20 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; artık biraz daha rahatlamış olmalısınız. Yapmanız gereken gebeliğin tadını çıkarmak ve bu durumdan zevk almaktır. Bulantı ve kusmalarınız kesilmiştir. Vücudunuz henüz çok ağır değildir. Beslenme alışkanlığınıza dikkat etmeli ve ağır aktivitelerden kaçınmalısınız.

Gebeliğin 15. Haftası: artık bebeğin kemikleri kuvvetlenmeye başlamıştır. Kol ve bacak hareketleri daha kuvvetlidir. Kas gelişimi de büyük bir hızla devam etmektedir. Bebeğin kafasında cansız tüyler belirmiştir. Kulakları artık bellidir ve kirpikleri de daha kalındır. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 10 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 50 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; cilt yapınız eskisinden daha hassastır. Çillenmeler başlamış olabilir. Gebelik hormonları nedeni ile cildinizde lekelenmeler oluşabilir. Ancak endişe etmemelisiniz doğumdan sonra muhtemel geçecektir. Bazı gebe kadınlarda bu haftalarda burun kanaması oluşabilir. Ayrıca bacaklarda varis oluşumu da görülebilir. Eğer varis sizi çok rahatsız ediyor ise varis çorabı kullanabilirsiniz.

Gebeliğin 16. Haftası: miniğin artık kulak ve gözleri tam anlamı ile gelişmiştir. Artık gözünü açıp kapatabiliyordur. Bacak boyu da oldukça uzundur. Çok amaçlı bir ultrason muayene ile bebeğin cinsiyeti tespit edilebilir. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 11 cm. uzunluğunda ve yaklaşık 90 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; bu hafta amniyon sıvısı biraz daha fazlalaşacaktır. Bebek büyümeye devam ettiği için rahim de büyüyecektir. Bebeğinizin hareketlerini yavaş yavaş hissetmeye başlayacaksınız. Ancak ilk kez gebelik yaşayanlar bu hareketlerin pek farkına varamayabilir. Mide yanmalarınız başlayabilir ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Mide yanmasını hafifletmek için sık aralıklar ile azar azar beslenmelisiniz. Artık üçlü tarama testi için en uygun dönemdir. Üçlü tarama testi 20 haftaya kadar herhangi bir tarihte yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir