Gebelikte 5.ay – Ay ay gebelik

Gebeliğin 17. Haftası: bebek artık yağ depolamaya başlamıştır ve son hızla büyümeye devam etmektedir. Bebek büyüdükçe anne de kilo almaya başlayacaktır. Kalp kan pompalamaya başlamıştır. Günlük ortalama 25 – 30 litre kadar kan pompalamaktadır. Bebek bu hafta yaklaşık olarak 12 cm. uzunluğunda ve 110 gr. ağırlığındadır.

Peki, bu hafta annede ne gibi değişimler var; artık gebeliğiniz dışarıdan bakıldığında fark edilecek aşamaya gelmiştir. Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişebilen problemlerden dolayı burun kanaması yaşayabilirsiniz ve tıkanıklık hissedebilirsiniz. Eğer burun kanaması ve tıkanıklığı çok rahatsız edici boyutlarda ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Artık kalça bölgeniz daha kalın ve kilo almaya devam ediyorsunuz. Üçlü tarama testi yaptırmak için uygun bir haftadır. Üçlü tarama testi yaptırarak bütün endişelerinizden kurtulmalısınız.

Ağır aktivitelerden kaçınmalı ve her fırsatta dinlenmelisiniz. Oturduğunuz yerden ya da yattığınız yerden kalkarken mutlaka eliniz ile destek almalısınız.

Gebeliğin 18. Haftası: anne bedeninde yolculuğu süren bebeğin kemik yapısı hala güçlenmeye devam etmektedir. Ancak kemikleri henüz elastik bir yapıdadır. Doğum gerçekleşene kadar kemikler sert bir yapıya sahip olacaktır. Bu haftalarda anne adayları aldıkları kalsiyum oranına dikkat ederek bebeğin kemik gelişimine destek vermelidir. Artık kaşları belirginleşmeye başlamıştır. Anne karnındaki miniğin cinsiyeti kız ise 18. Haftanın sonlarında rahmi tam anlamıyla oluşacaktır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise, prostat bezleri oluşmuş olacaktır. bebeğin bu haftada ultrason muayene ile cinsiyeti kolaylıkla tespit edilecektir. Anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 14 cm. uzunluğunda ve 140 gr. ağırlığındadır.

Peki, bu hafta annede ne gibi değişimler var; gebeliğinizin başlangıcından bu haftaya kadar ortalama 4 – 5 kilo kadar almış olmalısınız. Bu kilo artışı sizi rahatsız edebilir. Ancak son derece normal bir durumdur. Diğer haftalara göre estetiğinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak gebelik her anne adayı için özel bir durumdur ve bu durumun tadını çıkarmalısınız. Aldığınız kilolardan gebeliğiniz sonlanınca kurtulabilirsiniz. Bebeğin hareketlerini az da olsa hissediyor olmalısınız.

Gebeliğin 19. Haftası:

Bebek artık uyarılara yanıt verebilecek pozisyondadır. Kas sistemi de gelişmeye devam etmektedir. Dışarıdan bakıldığında hareketlenmeler fark edilmese de ultrason yardımı ile el ve ayak hareketleri rahatlıkla görülebilecektir. Eğer anne ve bebekte ciddi bir sağlık sorunu yoksa bebek hızla gelişmeye devam edecektir.

Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 15 cm. uzunluğunda ve 200 gr. ağırlığındadır.

Peki, bu hafta annede ne gibi değişimler var; cilt problemleriniz oldukça artmış olabilir. Cilt lekeleri canınızı sıkabilir. Ancak üzülmemelisiniz geçici sorunlardır ve doğumdan sonra cildiniz normale dönecektir. Göğüsleriniz artık iyice gerginleşmiştir. Göğüs ucu iyice koyulaşmıştır. Göğüs ucunda ufak sivilce tarzı yapılar oluşabilir. Bu minik sivilceler gebelik hormonu etkisi ve süt üretimine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu haftaya kadar yaklaşık olarak 6 kilo kadar almış olmalısınız. Tabi bu oran her gebe kadın için aynı değildir.

Gebeliğin 20. Haftası:  bebeğin beyin gelişimi bu hafta daha da artmıştır. Koku alabiliyor ve işitiyor. Dışarıdan gelen seslere tepki verebilir ve bebek rahatsız olabilir. Ayrıca dışarıdan yansıyan ışık yine bebeği rahatsız edebilir. Artık hareketleri diğer haftalara göre daha güçlüdür. Anne karnındaki bebeğin yaklaşık boy uzunluğu 18 cm ve ağırlığı 300 gr. kadardır.

Peki, bu hafta anne de ne gibi değişimler var; artık gebeliği yarılamış durumdasınız. Bu haftadan sonra gerçekleşebilecek doğum düşük değil erken doğumdur. Vücudunuzda bazı bölgelerde muhtemel çatlaklar oluşmaya başladı. Ancak bu durum gebelikte neredeyse kaçınılmazdır….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir