Gebelikte 6.ay – Ay ay gebelik

Gebeliğin 21. Haftası: artık anne karnında büyüyen bebeğin bir uyku düzeni vardır. Günün belli saatlerinde uyuyup belirli saatlerinde uyanık kalmaktadır. Kalbi hızla çalışıyor ve gerekli kanı pompalıyordur. Bebeğin kalp atışı erişkin insanlardan daha çok çalışmaktadır. Bu durum bebeğin ihtiyacı olan oksijeni karşılaması için gereklidir.

Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 300 gr. ağırlığında ve 18 cm. uzunluğundadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; ciltteki gerilme nedeni ile kaşıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle karnınıza nemlendirici krem kullanarak biraz rahatlayabilirsiniz. Fazla ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz. Dolaşım sistemi ile alakalı sıkıntılar yaşayabilir ve bu duruma bağlı olarak ayak bileklerinizde şişlikler görülebilir. Bu haftalarda fazla su tüketmeye özen göstererek dolaşıma katkı da bulunabilirsiniz. Ayrıca düzenli bir şekilde tansiyon kontrolü yaptırmalısınız.

Gebeliğin 22. Haftası: artık bebek doğum anındaki görüntüsünü almıştır. Sesleri ayırt edebilecek kadar duyma yeteneği gelişmiştir. Bebeğin baş yapısı artık yeni doğan bir bebeğin başı gibidir. Uzunluğu da doğum anında ideal sayılacak ölçülerdedir. Beyin gelişimi artık daha hızlı bir şekilde gelişimini sürdürecektir. Anne karnındaki bebeğin boy ölçüsü bu hafta ortalama olarak 19 cm. ağırlığı ise 350 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; bu haftalarda ve gelecek haftalarda artık doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Demir takviyesi almaya da özen gösterilmelidir. Çünkü demir hem anne için hem de bebek için gereklidir. Ağız ve diş sağlığınızda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu durumu geçirmek ya da hafifletmek için diş jelleri kullanabilirsiniz. Artık dengede sıkıntı yaşayabilirsiniz. Gece krampları sizi uykunuzdan uyandırabilir. Gebelik bir hayli güç ve oldukça uzun bir süreçtir. Bu nedenle doktor tavsiyelerine uyarak daha rahat bir gebelik geçirmek sizin elinizdedir.

Gebeliğin 23. Haftası: artık yolculuğun yarısını tamamlamış olan bebeğin dudak kıvrımı daha belirgindir. Göz rengi hala belli değildir. Bebeğin kilo almasına rağmen derisi yine de son derece hassastır. Ancak daha sonraki haftalarda daha güzel bir cilt yapısına sahip olacaktır. Anne karnındaki bebeğin bu hafta boy uzunluğu yaklaşık olarak 20 cm. ağırlığı ise 450 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; yaklaşık olarak bu haftaya kadar 6 – 7 kilo kadar almış olmalısınız. İştahınız artmış ve canınız sürekli bir şeyler yemek istiyor. Bu durum halk arasında aşerme olarak adlandırılmaktadır. Yatarken bebeğinizin hareketlerini dışarıdan rahatlıkla fark edeceksiniz.

İdrar yollarınızla alakalı olarak sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Örneğin sık aralıklar ile tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. En önemlisi idrar yolu enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sıkıntılarınızı mutlaka doktorunuz ile paylaşmalısınız.

Gebeliğin 24. Haftası: artık bebek beyin ile alakalı fonksiyonlarını gerçekleştirmeye başlamıştır. Anne adayının doğru ve düzenli beslenmesi bebeğin beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Annenin sigara ve alkol kullanması bebeğin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Artık bebek erken doğum ile dünyaya gelse bile alınan tıbbi önlemler ile yaşayabilir. Bu hafta itibari ile anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 21 cm. uzunluğunda ve 550 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; psikolojik faktörler ve gebeliğin neden olduğu hormonlara bağlı olarak bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Artık her şeyden kırılıyor ve daha duygusalsınız. Ufak şeyleri büyütebilirsiniz. Diş problemleri, kramplar ve uyku ile alakalı sorunlar oldukça can sıkıcı olmalı. Bu dönemde eş desteği de sizin için çok önemli. Çünkü eskisinden duygusal ve daha hırçınsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir