Gebelikte 7.ay – Ay ay gebelik

Gebeliğin 25. Haftası: bebek için ultrason muayenelerin kalp atışları rahatlıkla duyulmaktadır. Bebeğin cinsiyeti kız ise vajina oluşmuştur. Cinsiyet erkek ise testisler yerine yerleşmiş durumdadır. Artık vücut kemikleri daha güçlüdür. Organları tüm hızla gelişmeye devam etmektedir. Artık süt dişlerinin gelişimi de başlamıştır.

Görünümü artık eskisi kadar şeffaf değildir. Ancak yine de derisi son derece hassastır. Anne yatar pozisyonda iken bebeğin hareketlerini daha çok hissedecektir. Bu hafta itibari ile bebek ortalama olarak 700 gr. ağırlığında ve 22 cm. uzunluğundadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; artık bedeniniz daha ağır ve daha çabuk yoruluyorsunuz. Göz problemleri yaşayabilirsiniz. Sıkıntınızı doktorunuz ile paylaşmalısınız. Karnınız büyüdüğü için sırtınız ve belinizde ağrılar başlayabilir. Fazla ayakta kalmamaya özen göstermeli ve dinlenmek için kendinize vakit ayırmalısınız. Artık vajinal akıntılarda artmış olabilir. Tercih edeceğiniz iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen göstermelisiniz. Artık şeker yükleme testinin zamanı gelmiştir. Doktorunuzun uygun gördüğü bir tarihte şeker yükleme testi yaptırmalısınız.

Gebeliğin 26. Haftası: bebeğin göz kasları daha da gelişmiştir. Bu sayede gözlerini rahatça açıp kapatmaktadır. Akciğerleri sürekli gelişmeye devam etmektedir. Doğum tamamlanana kadar akciğerleri de gelişmeye devam edecektir. Artık ışığa karşı daha hassastır. Hızla gelişen bebek sürekli bir hareket halindedir. Bu hafta itibari ile bebeğin boy uzunluğu yaklaşık 23 cm. ağırlığı ise 900 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; bu haftalarda yüzünüzde, burnunuzda ve gözlerinizde bir şişlik fark edebilirsiniz. Rahimde oldukça büyümüştür. Fark edilecek kadar kilo almış olabilirsiniz. Bu haftaya kadar yaklaşık olarak 7 – 8 kilo kadar almış olabilirsiniz.

Kabızlık sorunu yaşıyorsunuz. Bu sorunu hafifletmek için bol su tüketmeli ve lifli gıdalar ile beslenmelisiniz. Artık daha ağırsınız ve hareketlerinizde kısıtlama yaşıyorsunuz. Karın içinde kramp ve bel ağrıları sizi son derece rahatsız ediyor olabilir. bu hafta uyku en dinlendirici yöntem olabilir. ağır işlerden kaçınmalısınız. Demir ilaçlarınızı da aksatmadan almalısınız.

Gebeliğin 27. Haftası: bebeğiniz artık seslere daha çok tepki verecektir. Hareketleri de artık daha keskin. Kendine bir düzen oluşturmuş haldedir. Artık nasıl rahat edeceğini biliyor ve o pozisyonda duruyordur. Ağlamaya bile başlamıştır. Erken doğum sorunu olsa bile bebeğiniz tıbbi müdahaleler ile yaşayabilir. Anne karnındaki bebek bu hafta yaklaşık olarak 24 cm. uzunluğunda ve 1000 gr. ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; uyku problemlerinden dolayı çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca nefes darlığı da ayrı bir sıkıntı yaşatacaktır. Hızla büyüyen rahminiz diyaframa baskı uyguluyor ve buda nefes darlığına yol açıyordur. Yatarken çift yastık kullanarak biraz daha rahat edebilirsiniz. Kolesterolünüz de çıkmış olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok gebelikte gayet olağan bir sorundur. Artık bu haftalarda Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

Gebeliğin 28. Haftası: artık saçları uzayan bir bebek var. Bütün gereksinimlerini annesi sayesinde karşılamakta ve oldukça keyiflidir. Eskiye bakarak daha güçlü ve aktif bir haldedir. Sergilemiş olduğu hareketler ile tıpkı yeni doğmuş bir bebek görünümündedir. Artık doğmak için sabırsızlanıyor ve hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyordur. Anne karnındaki bebeğin bu hafta boy uzunluğu yaklaşık olarak 35 cm. ağırlığı ise 1100 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; gebeliğin büyük bir kısmını tamamladınız ve son üç aylık dönemin içindesiniz. Hareketleriniz daha kısıtlanmıştır. Ortalama olarak 8 – 10 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bu haftalarda C vitamini takviyesi alarak vücut direncinizi artırabilirsiniz. Bel sırt ağrılarınız çekilmez bir boyutta, hazımsızlık ve kabızlık sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. Sağlığınız için bol sıvı tüketmeli posalı gıdaları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir