Gebelikte 8.ay – Ay ay gebelik

Gebeliğin 33. Haftası: artık anne karnındaki bebeğin gözbebekleri bir yetişkin insanın gözbebekleri gibidir. Işığa duyarlı ve göz kaslarını kullanabiliyor. Bebek artık daha çok uyumaktadır. Erişkin insanlar gibi çok derin uykulara dalabilir. Vücut ısısını koruyacak ve ayarlayacak yağ depolanmaya devam etmektedir. Artık anne karnındaki bebek daha hızlı kilo almaya başlamıştır. Amniyon sıvısı ile bütün gereksinimini karşılamaktadır. Amniyon sıvısının azalmasına karşı önlem almak için mutlaka doktor muayeneleri ihmal edilmemelidir. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin bu hafta ortalama boy uzunluğu 43 cm. ağırlığı ise 2000 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; bu haftalarda kasılmalarda artış yaşanabilir. Daha fazla kilo aldınız ve oldukça ağırsınız. Artık bebeğinizin el, ayak ve kol hareketlerini daha fazla hissediyorsunuz.

Gebeliğin 34. Haftası: bebeğin saçları daha belirgin bir hal almıştır. Ayrıca tırnakları uzamaya başlamış ve eskine oranla daha kuvvetlidir. Bebek uyur pozisyonda iken gözlerini kapatacaktır. Uyumadığı zamanlarda aynı bir yetişkin gibi gözleri açık olacaktır. Bebeğin bağışıklık sistemi de hızla gelişmeye devam etmektedir. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin bu hafta boy uzunluğu 44 cm. ağırlığı ise yaklaşık 2260 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; şayet gebeliğiniz yaz mevsimine denk gelmiş ise daha fazla sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Aşırı terliyor olabilirsiniz. Vücudun sıvı oranını korumak için bol su tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayaklarda aşırı şişlik oluşmuş olabilir. Yorgunluk hissinizde kat kat arttı. Uyku problemleri sizi son derece rahatsız ediyor. Ancak sabırlı olmalısınız. Gebeliğin sonuna doğru yaklaştınız artık.

Gebeliğin 35. Haftası: yolculuğunu tamamlamaya çalışan bebek artık, esner, güler, ağlar, idrarını bile yapar. Ayrıca oldukça büyümüştür. Kilo alımı son hızla devam etmektedir. Artık annenin karnı bebeğe dar gelmekte ve bebek rahat hareket edememektedir. Eğer anne karnındaki bebek aceleci ise ve doğum gerçekleşirse gerekli müdahale ile yaşamını sürdürebilir. Anne karnındaki bebeğin boy uzunluğu bu haftalarda yaklaşık olarak 45 cm. ağırlığı ise 2500 gr. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; yaklaşık olarak 11 – 13 kilo kadar almış olmalısınız. Ancak bu oranlar her gebe için farklılıklar gösterebilir. Artık sizin için günlük yaptığınız olağan işler bile çok yorucu olmaya başlamıştır. Bu nedenle yorucu işlerden uzak durmalısınız. Yorgunluk hissiniz çok baskın ise dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Artık bebeğinizin hareketlerini yakından takip etmelisiniz. Anormal bir durum fark ettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin 36. Haftası: bebeğin emme refleksi bir hayli gelişmiştir. Çünkü sürekli parmağını emiyordur. Akciğerleri, beyni ve bağırsakları oldukça gelişmiş bir pozisyondadır. Ancak doğum gerçekleşene kadar bu gelişimler devam edecektir. Bebek oldukça büyümüştür. Bu nedenle içinde bulunduğu amniyon sıvısı bebek için artık yetersiz gelecektir. Anne karnındaki bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 47 cm uzunluğunda ve 2750 gr ağırlığındadır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; siz bir an önce doğumun gerçekleşmesini istiyor olabilirsiniz. Çünkü sıkıntılarınız artmıştır. Bebek doğum kanalına doğru ilerledikçe sık sık idrara çıkma isteği yaşayabilirsiniz. Artık gece uykularınızın hiç düzeni yok. Özellikle geceleri çok sık aralıklarla idrara çıkabilirsiniz. Bu dönemlerde rutin kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Nefes darlığı yaşıyorsunuz. Erken doğuma neden olan olumsuzluklardan uzak durmalısınız. Bu hafta doğum gerçekleşse bile bebek için çok büyük sorunlara neden olmaz. Önlemler alınarak bebeğin hayati tehlikesi giderilebilir. Doğumunuzu nasıl gerçekleştireceğiniz de artı belli olmuştur. Sağlık durumunuz, bebeğin geliş pozisyonu doğumun nasıl olacağına dair karar verilmesine yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir