Gebelikte 9.ay – Ay ay gebelik

37. hafta gebelik: heyecan dorukta ve bebeğinize kavuşmak için yaklaşık 3 haftanız kaldı. Ancak anne karnındaki bebek henüz gelişimini tam olarak tamamlamamıştır. Son haftalarında ve hala kilo almaya devam ediyordur.Şu an erken doğum gibi bir sorun olsa bile bebek tıbbi uygulamalar ile yaşayabilir. Artık akciğer gelişimi bebeğin yaşaması için neredeyse tamamlanmıştır. Ancak bu durum her erken doğan bebek için aynı değildir. Eğer bebek 9 aylık gelişimini sağlıklı bir şekilde geçirmişse bu durumdan bahsedilebilir.

Anne karnındaki bebeğin ortalama ağırlığı bu hafta itibari ile 2 kilo 900 gr kadar, boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 cm. civarındadır.

 Peki, annede ne gibi değişimler var; artık doğum için hazırlık aşamasındasınız. Artık kasılmalarınız daha sık ve daha şiddetli olmaktadır. Eğer birde vajinal kanama gerçekleşmiş ise doğuma 1 -2 gün kaldı demektir. Uyku probleminiz daha da arttı. Bu haftalarda bebeğinizin hareketlerini daha yakından takip etmelisiniz. Bebeğiniz hareket azalması ya da hiç hareket hissetmiyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Gebeliğin 38. Haftası: anne karnındaki bebek iyice büyüdü ve artık doğum pozisyonunu aldı. Bu haftada ufak değişimler yaşanıyor ama bu değişimler eskisi kadar önemli değil. Kilo artışı devam ediyor, beyin yapısı gelişiyor. Artık sıkıca bir şeyi kavrayabilecek durumdadır. Bebek doğduğu zaman annesinin elini sıkıca kavrayabilir. Anne karnındaki bebeğin ortalama ağırlığı 3 – 3250 gr. arasındadır. Boy uzunluğu ise yaklaşık 50 cm kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; artık doğum yaklaştıkça beklemek daha zor olsa gerek. Bu dönemde bebeğin odası için son hazırlıklar yapılıyor olmalı. El ve ayaklarınızda gözle fark edilecek derecede şişlik olabilir. Eğer aniden kilo artışı yaşamışsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Bu haftaya kadar ortalama 12 – 14 kilo kadar almış olmalısınız. Ancak bu durum her gebe kadın için aynı değildir. Bazı gebeler daha az kilo alırken bazıları daha fazla alabilir. İshal, uyku problemi, yorgunluk gibi şikayetleriniz de artış olabilir.

Gebeliğin 39. Haftası: anne karnındaki bebek artık daha sabırsız. Vücudunda depoladığı yağ oranı daha da artıyor. Bu sayede doğum sonrasında vücut ısısını ayarlayabilecek. Bebeğin kafası artık pelvise düşmüş olabilir. Anne karnındaki bebeğin bu hafta itibari ile ortalama ağırlığı 3 – 3,5 kilo kadar boy uzunluğu ise yaklaşık 49 – 51 cm. kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; artık her şeye hazırlıklı olmalısınız. Her an bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz. Doğum zamanı artık çok yaklaştı. Duygusallığınız tavan yapmış olmalı. Bu haftaya kadar toplam 12 – 15 kilo kadar almış olmalısınız. Bebeğinizin hareketlerini kontrol altında tutmalısınız. Ters bir durum fark ederseniz vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. İshal ve mide bulantısı gibi sıkıntılar yaşayabilir, gece uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Şayet ishal şikayetiniz varsa muz ya da pirinç lapası tüketebilirsiniz.

Gebeliğin 40. Haftası: artık bebeğin anne karnındaki yolculuğunu tamamlamak üzere. Ancak bazı olasılıklarda gebelik 42. Haftaya kadar uzayabilir. Artık 40. Haftada bebeğin cildi doğum anındaki görüntüsü ile aynıdır. Bu hafta herhangi bir gün dünyaya gelebilir. Bebek doğduktan sonra anne bebeğini kendi sütü ile beslerse bebeğin yapılanmış olan bağışıklığına destek olacaktır. Anne karnındaki bebeğin bu hafta ortalama kilosu 3,250 – 3,5 kilo kadardır. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 50 – 52 cm kadardır.

Peki, annede ne gibi değişimler var; sabırsızlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı hayal ediyorsunuz. Endişelenmeyin birkaç gün içinde bu hayaliniz gerçek olacak. Ara ara sancılanmaya başladınız. Ancak sancıların gerçek doğum sancısı olduğunu anlamak için sancıların şiddeti ve oluşum gösterme aralığına dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda da hiç sancı yaşamayabilirsiniz. Bu gibi olasılıklarda suni sancı ile doğum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir