Çikolata kisti ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Çikolata kisti (endometrioma) varlığı tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi yöntemi kistin, boyutuna göre de değişmektedir. Çikolata kistlerinin boyutları 10 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. 4 cm’den daha küçük kistler için gözlem tedavisi uygulanabilmektedir. 4 cm’den daha büyük kistler ise ameliyatla alınır.

Ameliyatın türü hastanın ihtiyacına göre değişmekte öncelikle laparoskopik cerrahi tercih edilmektedir. İleri seviye karın içi yapışıklıkların varlığında ise açık ameliyat (laparotomi) gerekli olabilmektedir.

Laparoskopinin laparotomiye göre birçok avantajı vardır. Laparoskopik yöntemde operasyon yapılan bölge atmosfer ile temas etmez. Sadece 1 cm’lik bir kesiden operasyon tamamlanır. Bu da hastanın iyileşme sürecinin kısalmasını ve günlük hayatına daha kısa sürede dönebilmesini sağlar. Operasyon sonrasında oluşabilecek ağrıların miktarı azalır. Hasta her açıdan konforlu bir iyileşme süreci geçirir. Bu avantajlarından dolayı çikolata kistlerinin ameliyatında en sık tercih edilen yöntem laparoskopidir.

Çikolata kisti ameliyatları kistin içinin boşaltılması ve kistin cidarının bulunduğu yerden tamamen çıkarılması (kistektomi) prensibine dayanmaktadır. Bu yöntem dışında kistin içindeki sıvının aspire edilmesi (sıvının boşaltılması); kist cidarlarının çıkarılmadan yakılması gibi yöntemlerde kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında en etkili olan yöntem ise kistektomi yöntemidir.

Özellikle laparoskopide kistin cidarının tam olarak çıkarılması işlemi zordur. Bu açıdan ameliyatı yapacak ekibin tecrübeli olması ve ameliyatta kullanılan yöntem önem taşımaktadır. Kist cidarının tam olarak temizlenmemesi (kist cidarının eksik alınması)  ya da kistektomi dışındaki diğer yöntemlerin kullanılması, hastalığın 6 ay ile 1 sene içinde nüksetme ihtimalini arttırmaktadır. Bu açıdan başarılı bir operasyon ve sonrasında uygulanacak ilaç tedavileri ile hastalığın tekrarlama olasılığı azalmaktadır.

Endometrioma operasyonlarında dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta, kullanılan yöntemin mümkün olduğunca atravmatik olması ve yumurtalık rezervine zarar verilmemesidir. Aksi taktirde doğurganlık potansiyelinin azalması ya da erken menopoz söz konusu olabilmektedir.

Endometrioma operasyonlarında çikolata kistlerinin alınmasının yanı sıra varsa oluşmuş olan karın içi yapışıklıklar açılır, mevcut ise infertiliteye yol açan tüplerin tıkanıklıkları açılır, görülebilen tüm endometriosis (rahim içi tabakanın rahim iç tabakası dışında bir yere yerleşmesi) odakları tahrip edilir. Özellikle yaygın endometriosis odaklarının tahrip edilmesi için lazer kullanılması, işlemin başarı oranını yükseltmektedir. Bunların dışında rektovajinal septumdaki (kalın bağırsak ve rahim arkası arasındaki bölge) yerleşmiş derin endometriosisler gözden kaçarsa, hastanın ağrı şikayetleri devam edecektir.

Kistin sağlıklı yumurtalık dokusundan ayrılamaması durumunda yumurtalığın sağlıklı olmasına rağmen alınması gerekebilmektedir. Tekrarlayan laparoskopilere rağmen hala kisti bulunanlarda ise çocuk istenmemesi durumunda rahim ve yumurtalıkların alınması da söz konusu olabilmektedir.

Şiddetli adet sancısı, bel ve kasık ağrısı ya da ağrılı cinsel ilişki yakınması olan hastalara, laparoskopi esnasında ağrıları dindirmeye yönelik LUNA (laparoscopic uterine nevre ablation) ile ağrı duyumunu ileten sinir uçlarının tahrip edilmesi gibi başka uygulamalar da yapılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir