Çikolata kisti patlaması nasıl olur?

Prof. Dr. Aydan Biri – Çikolata kisti patlaması nasıl gerçekleşir?Rahmin iç dokusunun (endometrium), kesin olarak açıklanamayan nedenlerle, rahmin haricinde bir yere taşınarak yerleşmesi ve rahmin içinde gerçekleştirdiği kalınlaşma ve zamanı geldiğinde çözülerek kanama ile dökülme davranışını, yerleştiği yerde sürdürmesi sonucu endometriosis; endometriosis odaklarının yumurtalıklara yerleşmesi ve kistleşmesi ile oluşan yapıya ise çikolata kisti  (endometrioma) denir.

10–15 cm’lik boyuta ulaşabilen çikolata kistlerinin diğer yumurtalık kistlerinde olduğu kadar sık karşılaşılmasa da rüptüre (yırtılma,  patlama) olması mümkün olabilmektedir. Kistin boyutunun artması cidarına uygulayacağı basıncın artmasına bu da çikolata kisti patlamasına neden olabilmektedir.

Çikolata kistleri;  muayene esnasında, herhangi bir fiziksel aktivitede bulunulduğu sırada ya da cinsel birliktelik esnasında uygulanabilecek az bir basınç nedeniyle rüptüre olabilmektedir. Bıçak saplanmış gibi keskin bir acıyla hissedilen çikolata kisti patlaması sonrasında kistin içindeki sıvının karın boşluğuna boşalması; şiddetli karın ağrısı, bulantı, ateş ve kusma semptomlarının (belirti) oluşmasına neden olur.

Ani olarak ortaya çıkan bu semptomların, çikolata kisti bulunan kişilerde izlenmesi durumunda, vakit kaybetmeden hastaneye başvurulması yararlı olacaktır. Hastanede hastanın yakınmalarına göre yapılacak karın muayenesi ve ultrason tetkikleri yardımıyla kısa sürede tanı konulabilir, kistten boşalan sıvı ultrason tetkiki sırasında kolayca saptanabilir. Çoğu zaman bu tür yakınmalarla hastaneye başvuran hastalara destek tedavileri uygulamak ve hastaları gözlem altında tutmak yeterli olmaktadır. Endometriomanın rüptüre olması durumunda belirtiler bir müddet sonra sona ermekte, hastanın genel sağlık durumu kısa sürede düzelme göstermektedir.

Endometriomanın ilerleme eğiliminde olan sinsi bir hastalık olması nedeniyle 4 cm üzerindeki kistlerin, hastanın durumu göz önünde bulundurularak alınması tavsiye edilmekte, 4 cm’den daha küçük endometriomaların ise gözlem altında tutulması ve hekimin önereceği sıklıklarda kontrol edilmesi önem kazanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir