Çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur?

BXP67807h

Çikolata kisti tedavi edilmezse neler olabilir? Çikolata kisti (endometrioma), östojen ve progesteron hormonlarına karşı oldukça duyarlı olduğundan ve bu hormonların varlığında büyüme eğilimi gösterdiğinden üreme çağında görülen bir hastalıktır. Oluşum nedeni hakkında net bir bilgi olmamasından dolayı teoriler hastalığı olarak da adlandırılan çikolata kistinin oluşum nedeni konusunda en çok kabul gören teori; regl döneminde yaşanan kanamanın karın boşluğuna doğru ilerlemesidir.

Bu olay sonucunda adet kanının geçtiği bölgelerde endometriumun (rahmin iç dokusu) yerleşmesi ve rahim içinde gösterdiği kanama ve kalınlaşma davranışını tekrar etmesi sonucunda endometriosis, endometriosisin yumurtalığa yerleşmesi sonucunda oluşan kistlere ise endometrioma ya da çikolata kisti adı verilmektedir.

Endometriosis ve endomertioma hiçbir belirti vermeyeceği gibi semptomları sıklıkla gebe kalamama, cinsel ilişki sırasında derinlerde hissedilen ağrılar, regl döneminde dayanılmaz ağrılar ya da kronik pelvik (karnın alt kısmında ve kasık bölgesinde) ağrılardır.

Endometriosis odaklarının yerleşim bölgelerinde her ay gösterdiği kanama davranışı iltihabi bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Regl döneminde yakınılan dayanılmaz şiddetteki ve basit ağrı kesicilere cevap vermeyen ağrılar bu iltihaplara bağlı olarak oluşmaktadır.

Bunun dışında kanamaların artıklarının, çevre organ ve dokular arasında adezyonlara (yapışıklık) da yol açabilir. Bu adezyonlar anatomik bozukluklara bu da çeşitli işlev bozukluklarına neden olur. Adezyonlar fallop tüplerinin tıkanmasına ya da fallop tüplerinin ucunda bulunan ve salınan yumurtanın fallop tüplerine yönlenmesini sağlayan saçakların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olur. Fallop tüplerinin tıkanması yumurta hücrelerinin ilerlemesini engelleyebilir ve tüplerde takılan yumurtanın döllenmesi durumunda dış gebelik ortaya çıkabilir.  Adezyonlar, dış gebelik tehlikesini 6 katına çıkarmaktadır. Fallop tüpü saçaklarının fonksiyonunu yitirmesi durumunda ise yumurta hücreleri fallop tüplerine geçemez ve bu da infertiliteye (kısırlık ya da gebe kalamama) yol açar.

Adezyonlar çevresindeki organ ve dokuların işlevini ve anatomisini bozmakla kalmaz, kronik pelvik ağrılara, bazı kadınlarda bel ağrılarına ve cinsel ilişki sırasında derinlerde duyulan ağrılara da neden olur.

Çikolata kisti tedavi edilmezse, yumurtalıklara yerleşen emdometriomalar yerleştikleri yumurtalıkların yumurtalık rezervinin olumsuz şekilde etkilenmesine ya da fonksiyonlarının bozulmasına yol açar. Çikolata kisti tedavi edilmezse, endometriomanın aşırı derecede büyümesi sonucunda yumurtalıktan ayrılamaması ve yumurtalığın tamamen alınması söz konusu olabilmektedir.

3 cm’nin altındaki çikolata kistleri, hekimin kararına göre öncelikle gözlem ya da ilaçla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla doğum kontrol ilaçlarından ya da hastada yalancı menopoz etkisi yaratan ilaçlardan faydalanılmaktadır. İlaç tedavisinin etkinliği konusunda görüş ayrılıkları bulunmakla birlikte cerrahi operasyonların bu konuda daha etkin olduğu konusunda uzmanlar görüş birliği içindedir. Çikolata kisti tekrarlamaya eğilimli bir hastalıktır. Bu açıdan endometrioma öyküsü bulunan kadınların ömürleri boyunca belirli aralıklarla kontrol edilmeleri tavsiye edilmektedir. Çikolata kisti tedavisi sona eren kadınların en kısa zamanda gebe kalmaları, hem endometiomanın nüksetmesi riskinin hem de ileride karşılaşılabilecek gebe kalamama riskinin en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir