Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

riskli-gebelik-aydan-biri-k

Çikolata kisti belirtileri nelerdir? Endometrium (rahmin iç dokusu), her ay tekrarlayan adet döngüsü (mensturasyon periyodu) dahilinde kalınlaşarak embriyonun yerleşmesi için hazır hale gelir. Overden (yumurtalık) salınan yumurta hücresinin sperm hücresi ile birleşmesi söz konusu olmadığında yani embriyo oluşmadığı durumda ise kalınlaşan doku bir miktar kanama ile vücut dışına atılır.

Oluşum nedeni hakkında kesin ve net bir bilgiye sahip olunmaması nedeniyle çeşitli teoriler geliştirilmiş olan endometriomanın oluşumu hakkında en çok kabul gören teori, her ay yaşanan regl (adet) kanaması sırasında bir miktar regl kanının olağan dışı olarak karın boşluğuna doğru akarak karın boşluğuna dökülmesidir. Endometrium parçaları da içeren bu kanın uğradığı bölgelere endometrium parçalarının yerleşmesi mümkün olmakta ve rahmin iç bölgesindeki doku gibi davranmaktadırlar (kalınlaşma ve bir miktar kan ile dökülme). Endometrium odaklarının kanaması sonucu ortaya çıkan artıklar, çoğalarak yerleşim yerlerinde ve çevresinde iltihaba ya da kitle oluşumuna yol açabilir.

Overde (yumurtalık) yerleşim gösteren endometrium hücreleri, içi genellikle koyu kahverengi sıvı ile dolu kistlerin oluşumuna neden olur. Bu kistlerin içindeki sıvının rengi ve kıvamı itibariyle erimiş çikolatayı andırması nedeniyle bu yumurtalık kistlerine çikolata kisti (endometrioma) adı verilmiştir.

Endometrioma ve endometriosis, sıklıkla ve daha şiddetli olarak regl döneminde veya herhangi bir zamanda pelvik (alt karın ve kasık) bölgede ya da cinsel ilişki sırasında daha derinlerde meydana gelen ağrı oluşumu ile belirti verir. Regl döneminde meydana gelen ağrılar basit ağrı kesiciler ile tedavi edilemez.

Ağrı farklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Endometrium parçalarının neden olduğu kanamaların meydana geldiği bölgelerde oluşabilen iltihabi reaksiyonlar ağrılara neden olabilmektedir. Her regl döneminde meydana gelen bazen dayanılmaz olarak tarif edilen şiddetli ve tedavi edilemeyen ağrıların sebebi bu bölgede oluşmuş olan iltihaplardır. Cinsel ilişki esnasındaki ağrılar ve kronik pelvik ağrılar, kanama atıklarının neden olduğu organlar ve dokular arasındaki adezyonlar (yapışıklıklar) nedeniyle olur.

Endometriomalar, düzensiz adet kanamalarına ya da infertiliteye (kısırlık ya da gebe kalamama) de yol açabilmektedir. Fallop tüplerine yerleşen endometriosis odaklarının meydana getirdiği kanamaya bağlı kalıntılar, tüpün içinde adezyonlara ya da fallop tüpündeki saçakların işlevini yitirmesine neden olabilir. Fallop tüplerinin saçaklarının fonksiyonunun bozulması, salınan yumurta hücresinin fallop tüpüne alınamamasına; tüp içinde oluşan adezyonlar ise yumurta hücresinin ilerleyememesine yol açabilir. Gebe kalamama yakınması bu nedenden kaynaklanmaktadır.

Bu belirtilerin birinin veya birkaçının izlenmesi, endometrioma şüphesi uyanmasına neden olur. Kan testleri, vajinal ultrason (transvajinal ya da jinekolojik ultrason) ve jinekolojik muayene yoluyla semptomların kaynağının endometrioma varlığına bağlı olup olmadığı araştırılır. Kanda bir tümör markerı olan CA-125 seviyesi endometrioziste yükselebilir fakat teşhis koydurmaz sadece şüphelenilen tanıyı destekleyici olabilir. Vajinal ultrason ile tipik görüntüsünden kolaylıkla tanınabilen endometriomanın kesin tanısı cerrahi operasyon sonrası çıkarılan kistin pataloji sonuçlarına göre konur.

Çikolata kistinin hiçbir belirti vermemesi ve rutin kontroller ya da yumurtalık kisti tanısıyla yapılan cerrahi operasyonlar esnasında tespit edilebilmesi mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir